Komáre. Striekať alebo nestriekať?

Autor: Michal Feik | 17.6.2019 o 13:38 | (upravené 17.6.2019 o 13:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  3059x

Odpoveď verejnosti je v podstate jednoznačná. Striekať. Na prvý pohľad banálna téma poukazuje na oveľa väčší globálny problém.

Až dve tretiny opýtaných Bratislavčanov súhlasia s postrekom. Takáto na prvý pohľad jednoduchá  téma však poukazuje na obrovskú globálnu dilemu. A netýka sa len tejto témy. Na jednej strane stojí komfort obyvateľov, na strane druhej ochrana životného prostredia.

Áno, treba priznať, že chemické postreky škodia nielen komárom, ale aj inému hmyzu, včelám a môžu sa dostať tiež do pôdy, do potravín, do vody.

Ak ale argumentujeme tým, že komáre tu boli odjakživa a že to je úplne prirodzený jav, je to pravda iba čiastočne. Ľudskou činnosťou sme totiž zásadným spôsobom vychýlili rovnováhu v prírode. Málokto si uvedomuje, že nikdy v histórii celého ľudstva sme tu nemali takú obrovskú migráciu nielen ľudí, ale aj invazívnych druhov rastlín i hmyzu. Živočíchy nevynímajúc.

V neprirodzenom prostredí nemajú tieto druhy rastlín a živočíchov svojich prirodzených predátorov. Mení sa aj svetová klíma, zhoršuje sa stav ovzdušia, rastie priemerná teplota. Výkyvy počasia sú čoraz väčšie. Zažívame nebývalé horúčavy, aj extrémne mrazy. Argumentovať teda tým, že veď v minulosti sme to všetko zvládli, už nefunguje.

Áno, komáre aj povodne sme tu síce mali aj v minulosti, ale zrazu sa aj na Slovensku objavujú druhy, ktoré tu pred polstoročím nežili. Sú väčšie, agresívnejšie. Ich bodnutia sú nepríjemnejšie. A je len otázkou času, kedy začnú prenášať choroby, z ktorých budeme mať hlavu v smútku. A tu už nepomôže odporúčanie namontovať si na okná obydlí sieťku.

Zastavali sme obydlia, vyhnali sme zo svojich domovov vtáctvo, pre ktoré boli komáre potravou. Cestujeme krížom-krážom po celej zemeguli a nič netušiac si nosíme domov organizmy, ktoré tu nikdy nežili. Obchodujeme a importujeme do Európy invazívne druhy rastlín, s ktorými sa pomaly nedá bojovať. Ani chemicky, nieto ešte nejakými biologickými zbraňami. Kontrolóri majú plné ruky práce preveriť to obrovské množstvo tovaru, ktorý sem dovážame. Stojí to peniaze, aj ľudské úsilie.

Dnes vášnivo debatujeme o komároch, ale táto debata je oveľa vážnejšia. Ako som spomínal na začiatku, proti sebe stoja dva rôzne princípy: Ľudský komfort vs. životné prostredie.

Obmedzíme globálne cestovanie a tým aj prenos chorôb či škodcov? Znížime výrobu elektroniky alebo odevov, aby sme znížili škodlivé emisie? Prestaneme postrekovať poľnohospodárske plodiny, ale ako zabezpečíme potravinovú sebestačnosť pre miliardy ľudí? Prestaneme asfaltovať a betónovať mestá, ale sme ochotní vystúpiť z áut či žiť skromnejšie?

Lokálny problém komárov možno vyriešime likvidáciou lariev komárov priamo v liahniskách, ale čakajú nás oveľa vážnejšie otázky.

Už čoskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.


Už ste čítali?