reklama

Ad: Na obranu poľskej hovädziny

Komentátor SME Peter Tkačenko obhajuje poľskú hovädzinu. Ak by bol hovorcom poľského bitúnku, je takáto reakcia pochopiteľná. Ale nie je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

V denníku SME som si prečítal komentár Petra Tkačenka s názvom “Na obranu poľskej hovädziny.” Autor porovnáva pôvod šunky s pôvodom kľukového hriadeľa. Kritizuje hysterickú reakciu a tvrdí, že sa tu brnká na nacionalistickú strunu. Dokonca prichádza s tézou, že "vzhľadom na mieru pozornosti, ktorá sa uprela na Poľsko, by dnes asi bolo najlepšie kupovať práve poľské mäso."

Svoj komentár zaklincuje výzvou, že pri nákupe netreba “zbytočne premýšľať”.

Ak by bol Peter Tkačenko hovorcom inkriminovaného poľského bitúnku, je takáto reakcia pochopiteľná. Ale keďže asi nie je, nemožno tento literárny počin nazvať inak ako trestuhodné zľahčovanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže:

1) Áno, na pôvode potraviny záleží. Pretože čím dlhšie cestuje, tým je menej čerstvá. Dokonca sa môže pokaziť. Aby vydržala, musí obsahovať viac konzervantov, prípadne byť zmrazená. Kľukový hriadeľ na rozdiel od mäsa ani nesplesnivie ani nezhnije.

2) Nie, reakcia nie je hysterická. Je adekvátna k vážnosti situácie. Ak si autor komentára myslí, že sa nič nedeje, určite mu poľskí farmári radi predajú choré kravy, o ktoré po prepuknutí škandálu nie je záujem. Dobrú chuť!

3) Áno, pri nákupe treba premýšľať. Sledovať pôvod, skúmať zloženie. Pretože nie je jedno, kde boli zvieratá chované, akú mali starostlivosť a čím boli kŕmené. Zdravie máme iba jedno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4) S tou dôverou k poľským orgánom štátnej správy by som bol opatrný. Video s chorými kravami bolo natočené v polovici januára, zverejnené v sobotu 26.1. V pondelok 28.1. slovenská ministerka a český minister žiadali poľského ministra o zaujatie stanoviska a nahlásenie problému do výstražného systému EÚ. Nereagoval. V utorok 29.1. hlavný poľský veterinár tvrdil, že mäso z inkriminovaného bitúnku neprekročilo hranice. Napriek tomu, že škandál bežal už štyri dni, problém nahlásili Poliaci do rýchleho výstražného systému EÚ pre potraviny až v utorok podvečer. A v stredu (čudujsasvete!) prišla správa, že mäso sa nachádza v desiatich krajinách EÚ (neskôr dokonca v štrnástich), vrátane Slovenska a Českej republiky. Takto sa dôvera v poľské potraviny nebuduje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pán Tkačenko, ešte stále obhajujete poľské mäso? A stále trváte na svojom výroku "Zachovajte pokoj a pokračujte v jedle"?

Michal Feik

Michal Feik

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  248x

Propagujem zdravý životný štýl od ekologickej dopravy až po zdravé potraviny. Chodím po svete s otvorenými očami, hľadám inšpirácie a snažím sa ich pretaviť do bežného života aj u nás. Venujem sa najmä komunikácii s médiami a marketingu. Zoznam autorových rubrík:  Zdravé potravinyKultúraCyklodopravaŽivotné prostredieDopravaNázoryCestovanieSamosprávaSpoločnosť

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu