Nízke ceny cukru: Dobrá správa pre spotrebiteľov, zlá pre farmárov

Autor: Michal Feik | 22.11.2018 o 12:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  306x

Po zrušení kvót je zrazu v EÚ prebytok cukru. Ceny klesajú, čo určite poteší spotrebiteľov, ale slovenskí výrobcovia majú hlavu v smútku.

Zrušenie výrobných kvót v sektore cukru v septembri minulého roka spôsobilo okrem deregulácie trhu s cukrom aj jeho neobmedzený predaj v rámci trhu EÚ. Niektoré členské štáty sa zrušenie tohto opatrenia rozhodli premeniť na zisk. Nemecko, Francúzsko, Holandsko, ale aj Poľsko a Veľká Británia významne navýšili pestovateľské kapacity cukrovej repy, v priemere až o tretinu!

Výsledkom toho je nadbytok cukru na trhu EÚ a radikálne klesajúce ceny. Kým minulý rok stála tona cukru 500 eur, dnes už sme na polovičnej úrovni. Produkcia cukru EÚ je o 3,7 mil. ton vyššia ako vlani. Ak by sme mali všetko tento cukor zjesť, čaká nás nadváha a pokazené zuby.

Otázkou je čo s tým.

Keďže sme súčasťou spoločného európskeho trhu, riešenie existuje najmä na európskej úrovni. Treba otvorene povedať, že niektoré krajiny EÚ sa správajú nezodpovedne. Úplne nezmyselne pestujú nadmerné množstvo cukrovej repy a potom sa čudujú, že ju nevedia predať. Dokonca Taliansko požiadalo o spustenie opatrenia na súkromné skladovanie. Za peniaze európskych daňovníkov by sme mali sanovať ich nezodpovednosť? Našťastie, drvivá väčšina členských krajín EÚ to odmietla.

Kým v minulosti na ceny cukru vplývalo množstvo úrody, počasie a výrobné náklady, dnes sú to najmä špekulácie a situácia na trhu. 

Slovenská republika je v súčasnosti schopná byť v produkcii cukru úplne sebestačná, a to pre potravinárske aj priemyselné využite. Máme dva cukrovary a 195 pestovateľov cukrovej repy. Ak sa však situácia na trhu s cukrom bude vyvíjať aj naďalej týmto smerom, naši producenti cukru sa dostanú do ohrozenia. Najhorším scenárom je úplný zánik slovenského cukrovarníckeho sektora. A to si nikto z nás nepraje.

(Autor pracuje na odbore komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?