Nízke ceny cukru: Dobrá správa pre spotrebiteľov, zlá pre farmárov

Autor: Michal Feik | 22.11.2018 o 12:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  344x

Po zrušení kvót je zrazu v EÚ prebytok cukru. Ceny klesajú, čo určite poteší spotrebiteľov, ale slovenskí výrobcovia majú hlavu v smútku.

Zrušenie výrobných kvót v sektore cukru v septembri minulého roka spôsobilo okrem deregulácie trhu s cukrom aj jeho neobmedzený predaj v rámci trhu EÚ. Niektoré členské štáty sa zrušenie tohto opatrenia rozhodli premeniť na zisk. Nemecko, Francúzsko, Holandsko, ale aj Poľsko a Veľká Británia významne navýšili pestovateľské kapacity cukrovej repy, v priemere až o tretinu!

Výsledkom toho je nadbytok cukru na trhu EÚ a radikálne klesajúce ceny. Kým minulý rok stála tona cukru 500 eur, dnes už sme na polovičnej úrovni. Produkcia cukru EÚ je o 3,7 mil. ton vyššia ako vlani. Ak by sme mali všetko tento cukor zjesť, čaká nás nadváha a pokazené zuby.

Otázkou je čo s tým.

Keďže sme súčasťou spoločného európskeho trhu, riešenie existuje najmä na európskej úrovni. Treba otvorene povedať, že niektoré krajiny EÚ sa správajú nezodpovedne. Úplne nezmyselne pestujú nadmerné množstvo cukrovej repy a potom sa čudujú, že ju nevedia predať. Dokonca Taliansko požiadalo o spustenie opatrenia na súkromné skladovanie. Za peniaze európskych daňovníkov by sme mali sanovať ich nezodpovednosť? Našťastie, drvivá väčšina členských krajín EÚ to odmietla.

Kým v minulosti na ceny cukru vplývalo množstvo úrody, počasie a výrobné náklady, dnes sú to najmä špekulácie a situácia na trhu. 

Slovenská republika je v súčasnosti schopná byť v produkcii cukru úplne sebestačná, a to pre potravinárske aj priemyselné využite. Máme dva cukrovary a 195 pestovateľov cukrovej repy. Ak sa však situácia na trhu s cukrom bude vyvíjať aj naďalej týmto smerom, naši producenti cukru sa dostanú do ohrozenia. Najhorším scenárom je úplný zánik slovenského cukrovarníckeho sektora. A to si nikto z nás nepraje.

(Autor pracuje na odbore komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vaším programom je vojna (píše Michal Havran)

Odkaz lekárničke zo Slovenskej Ľupče.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Hruška pustil Trnku

Možno prokurátor žiada prísnejšiu trestnú kvalifikáciu.


Už ste čítali?