Ignorácia: Reklamné trojnožky z Bratislavy stále nezmizli

Autor: Michal Feik | 16.6.2015 o 9:09 | Karma článku: 5,86 | Prečítané:  1364x

Stovky reklamných trojnožiek z centra Bratislavy nezmizli aj napriek tomu, že Staré mesto aj Magistrát vypovedali zmluvu na zaujatie verejného priestranstva. Reklamka drzo ignoruje samosprávu.

Reklamné trojnožky firmy PRE SENT by mali slúžiť na „krátkodobú, ale aj dlhodobú propagáciu Vašich podujatí.“ Faktom ale je, že tieto zariadenia v Bratislave predovšetkým ZAVADZAJÚ. Reklamná spoločnosť ich totiž s obľubou umiestňuje kade-tade: okolo stromov, v križovatkách, na priechodoch pre chodcov, v zornom poli vodičov áut, okolo dopravných značiek, na úzkych chodníkoch pre peších a podobne. Zelená hliadka zistila v roku 2014 celkovo 602 porušení povolenia, ktorým sa má riadiť spoločnosť PRE SENT. Sporný je aj spôsob a výška nájmu, za ktorý spoločnosť platí magistrátu či mestskej časti. O podpore výlučne kultúrnych podujatí sa nedá hovoriť ani náhodou. Pred komunálnymi voľbami sa na týchto reklamných plochách neprehliadnuteľne objavovali tváre niektorých kandidátov.

Informačné plochy PRE SENT sú rozmiestnené na pevných miestach frekventovaných peších komunikácií v centre Starého Mesta, v Ružinove, Novom Meste, Karlovej Vsi, na Dlhých Dieloch, Kramároch a v Petržalke. V roku 2014 vyzval magistrát prevádzkovateľa reklamných zariadení na odstránenie porušení nariadení, vo väčšine prípadov sa tak nestalo. Reklamka svoje zariadenia často krát premiestnila, ale aj to tak, že tým porušila ďalšie podmienky povolenia, prípadne ich osadila na ulice, kde nemala povolenia.

Starosta Radoslav Števčík nepredĺžil od 1. januára 2015 zaujatie verejné priestranstva pre 38 reklamných zariadení v Starom meste. Podľa neho nielenže sú finančné podmienky prenájmu pre mestskú časť nevýhodné, ale tieto reklamné zariadenia narúšajú aj celkový vzhľad promenády. Napriek tomu sa množstvo týchto reklamných zariadení stále v Starom meste nachádza. „Vychutnať“ si ich môžete napríklad okolo stromov na Rybnom námestí. Reklamná spoločnosť jednoducho rozhodnutie mestskej časti odignorovala.

Dňa 29. apríla 2015 sa rozhodol zrušiť povolenie spoločnosti Pre Sent aj primátor Ivo Nesrovnal. Z ulíc mesta malo byť odstránených 428 takýchto plôch. Nestalo sa tak. Ba práve naopak, 11. júna (asi) ako provokáciu spoločnosť PRE SENT umiestnila svoje reklamné zariadenie na rozostavanú Štúrovu ulicu. Tento krok vyvolal dosť veľké pobúrenie u predstaviteľov samosprávy aj verejnosti. Reklama síce na druhý deň síce zmizla, avšak ostatné viac ako štyri stovky reklamného smogu sú stále na mieste.

Kauza má aj svole politické pozadie. Spoluzakladateľkou aj konateľkou firmy Pre sent, s.r.o. bola Ing. Jarmila Tvrdá, ktorá vystupovala v tejto spoločnosti do roku 2008. Počas pôsobenia primátora Andreja Ďurkovského sa stala riaditeľkou mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy a zabezpečovala napríklad komplexnú rekonštrukciu Zimného štadióna. Dnes je poslankyňou Mestského zastupiteľstva za KDH. Spoločníkom aj konateľom firmy PRE SENT je dodnes okrem iných aj Pavol Tvrdý (manžel).

Faktom je, že slovenská legislatíva v takýchto prípadoch samosprávam veľmi nepraje. Mesto alebo mestská časť nemajú inú možnosť ako postupovať v súlade so zákonom a požiadať súd o vypratanie. Kým sa tak ale stane, reklamný smog drzo ostáva na svojom mieste. Napriek všetkých porušeniam, nevýhodným finančným podmienkam či politickým prepojeniam. Je už len na všetkých inzerentoch, aby reklamnú spoločnosť, ktorá sa správa na trhu neférovo, ignorovali.

(Autor je členom občianskej iniciatívy Bratislava INAK)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.


Už ste čítali?