Ako (ne)rozkradnúť majetok po Socialistickom zväze mládeže

Autor: Michal Feik | 30.8.2013 o 9:09 | Karma článku: 9,90 | Prečítané:  4038x

Bývalý Socialistický zväz mládeže ešte začiatkom deväťdesiatych rokov vlastnil desiatky rekreačných zariadení, hotelov, administratívnych budov, združených podielov a ďalších zariadení. Výnosy z prevádzky a predaja mali ísť pôvodne na podporu mládeže. Namiesto toho sa stal z tohto majetku v priebehu dvadsiatich rokov lukratívny biznis a z imania iba torzo.

Historická budova YMCA v Bratislave, administratívna budova Pražská 11, Juniorhotel v Jasnej, na Štrkovci, v Tatranskej Štrbe, v Krpáčove, chata Björnson, rekreačné zariadenia Bláhová, Jahodník, Čingov, Lučatín, Kováčov, Upohlav, Piatrová a ďalšie. To je len časť zo zoznamu nehnuteľností vo vlastníctve Fondu detí a mládeže začiatkom 90-tych rokov.

Po prevode bývalého majetku Socialistického zväzu mládeže (SZM) na Fond detí a mládeže (a neskôr aj na Hotely mládeže Slovakia, a.s.) sa z pôvodného zámeru podporovať mladých ľudí stal už len trhací kalendár. Hotely boli ešte v roku 1993 prenajaté za veľmi podivuhodných podmienok. Spoločným menovateľom týchto zmlúv bolo nízke nájomné, (nevypovedateľná) zmluva na 30 rokov, predkupné právo a dokonca aj možnosť nájomcov započítavať si odpisy. Podobne boli prenajaté nielen hotely, ale aj ďalšie objekty, vrátane perly v centre Bratislavy - historickej budovy na Karpatskej ulici (známej ako YMCA). Len pre zaujímavosť, práve táto vzácna budova bola prenajatá za 350 tisíc vtedajších korún ročne, čo v prepočte vychádza na 75 korún na meter štvorcový.

Boj s nevypovedateľnými zmluvami

Keď sa v roku 1998 vymenila vláda, nové vedenie Fondu detí a mládeže nielenže zdedilo nevýhodné zmluvy, ale malo aj obrovský problém dostať sa dovnútra vlastných nehnuteľností. Samozrejme, tesne predtým sa mečiarovské vedenie poistilo pred prípadným odchodom odsúhlasením investícií v objeme približne 180 miliónov korún. Celý tzv. investičný zámer vzbudzoval obavy, že po uplynutí 30-ročného nájmu nielenže bude FDaM musieť odpredať nehnuteľnosti zadarmo, ale ešte aj doplácať. Nové vedenie FDaM podalo množstvo trestných oznámení, ktoré dodnes pokojne spočívajú založené.

Vzhľadom na to, že vedenie FDaM sa nevedelo dostať k vlastnému majetku, pripravila skupina poslancov novelu zákona o FDaM. Jej podstatou bola podmienka, že majetok fondu sa môže prenajať maximálne päť rokov. Na základe tohto zákona prebiehal od roku 2001 do roku 2008 zložitý boj o zrušenie nevýhodných zmlúv. V niektorých prípadoch nastala dohoda, v niektorých nie. Komplikáciu spôsobovalo aj to, že po dvoch rokoch novelu zákona o FDaM zrušil Ústavný súd ako protiústavnú. Majetok FDaM bol prevedený na novozriadenú Nadáciu mládeže Slovenska (dnes Nadácia Intenda).

Podrobný a obsiahly článok o nakladaní s majetkom SZM napísal v roku 2007 Gabriel Beer pre týždenník Trend:

V roku 2008 boli prakticky všetky spory rozhodnuté a uzavreté. Niektoré z nich skončili predajom, niektoré návratom nehnuteľností do správy fondu/nadácii alebo dcérskej akciovej spoločnosti Hotely mládeže Slovakia, a.s. Nastavený bol nový model, na základe ktorého výnosy z podnikania s majetkom majú tvoriť zdroje na grantovanie Nadácie Intenda.


Vykradnutá špajza

Keď ma v roku 2008 oslovili ísť do Predstavenstva Hotelov mládeže Slovakia, a.s., v kontexte predchádzajúcich riadkov by som očakával, že zdedíme majetok v dobrej kondícii pripravený na tvorenie finančných prostriedkov pre Nadáciu Intenda. Opak bol pravdou.

Všetky lukratívne hotely zo siete Juniorhotel boli odpredané, historická budova YMCA zdevastovaná a vyľudnená, hotel v Kremnej pri Starej Ľubovni pripomínal skôr zrúcaninu, hotel Piatrová vo Vrútkach či Chata Björnson boli v havarijnom stave. Výnimku tvorila administratívna budova na Pražskej 11 v Bratislave, ktorá prešla komplexnou rekonštrukciou interiéru a dodnes je na veľmi dobrej úrovni. Aby toho nebolo málo, zdedili sme aj dve mimoriadne „lukratívne“ nášľapné míny: veľkú jamu v zemi s názvom PK Triangel (známy aj ako 4Ville Rača) za 90 miliónov korún a veľmi slabo zabezpečené pohľadávky (resp. skôr pôžičky súkromnej osobe) v celkovej výške 60 miliónov korún.

Rozpredať či zveľadiť?

Zdalo sa, že jediným zmyslom existencie HMS bude už len odpredať zvyšný majetok, peniaze investovať do dobre zhodnotených úložiek v banke a zrušiť samých seba. Relatívne rýchlo sme však pochopili, že to nemusí byť jediná možnosť, ako získať financie na grantovanie nadácie. Ešte v roku 2008 sa nám podarilo spätne získať do majetku hotel Junior Jasná v Demänovskej doline, začať sme postupne rekonštruovať nehnuteľnosti a efektívnou cenovou politikou zvyšovať obsadenosť administratívnych budov. Predaj nehnuteľného majetku sa zastavil definitívne v roku 2011. Odvtedy sme zaradili spiatočku a dokonca sa podarilo nehnuteľný majetok zväčšiť – Hotely mládeže Slovakia, a.s. získali cez dcérsku spoločnosť do svojho majetku deväť lukratívnych bytov v komplexe Central Park v Prahe (www.centralparkpraha.com) ako časť zápočtu pohľadávky z roku 2008.

Budovu YMCA z roku 1923 na Karpatskej ulici sme v roku 2009 zdedili takmer prázdnu a ošarpanú. Podľa mňa bola pripravovaná na predaj, čo sa našťastie nepodarilo. Dnes je to budova s pulzujúcim životom (www.budovaymca.sk). Nachádza sa tam Majestic Music Club (MMC – www.majestic.sk), klub Randal, Nultý priestor A4 (www.a4.sk), hudobná škola, niekoľko neziskových organizácií, ale aj 37 zrekonštruovaných apartmánov pre mladých ľudí. Táto budova sa za tri roky stala jednou z najvýnosnejších budov skupiny Intenda. Kým v roku 2009 bola ešte v strate, jej zisk v roku 2012 dosiahol viac ako 200-tisíc eur. Modernizáciou a revitalizáciou prešla významná časť jej interiéru.

Podobne sa podaril reštart aj hotela Junior Jasná v Demänovskej doline (www.juniorjasna.com). Takmer dvadsať rokov doňho nikto neinvestoval, čo sa prejavilo na morálnom zastaraní nielen izieb, ale aj technického zázemia. Odvtedy prešlo rekonštrukciou wellness centrum, viacero apartmánov, pribudla úplne nová kotolňa, boli vymenené všetky okná, či doplnené vybavenie hotela pre rodiny s deťmi. A najmä (a to je to najdôležitejšie), investovali sme do kvalitného personálu. Aj vďaka tomu patrí hotel k najobsadenejším hotelom v doline, s vysokou stabilitou personálu a je mimoriadne obľúbený medzi návštevníkmi zo Slovenska aj zo zahraničia. Už tretí krát za sebou získal ocenenie TOP predajca Liptov Card. Od roku 2008 sa podarilo zabrániť trom ďalším pokusom o odpredaj tohto hotela. Zisk hotela od roku 2010 vzrástol takmer trojnásobne na 209 tisíc eur v roku 2012. Obsadenosť v sezóne sa blíži k číslu 100% a hotel si dokáže veľmi dobre získať klientelu aj mimo sezóny. 

Zásadnou rekonštrukciou prešiel Hotel Junior v Piatrovej (www.juniorpiatrova.sk), ktorý bol v roku 2009 v havarijnom stave.

Žiaľ, obrovským problémom, ktorý skupina Intenda zdedila, je nevydarený megalomanský projekt výstavby bytov s názvom 4Ville Rača, do ktorého bývalé vedenie investovalo 3 milióny eur. Napriek snahám o záchranu (v roku 2010 úspešne prebehla reštrukturalizácia podniku a projektová dokumentácia prešla zásadnými zmenami), všetko nasvedčuje tomu, že pôjde o nenávratne stratené prostriedky.


Podrobnejšie informácie o tomto projekte vyšli v týždenníku Trend aj v denníku SME:

Nadácia Intenda a Hotely mládeže zdedili nielen nehnuteľný majetok a rôzne problematické projekty, ale aj množstvo súdnych sporov. Napríklad dodnes prebieha súdny spor o vlastníctvo budovy YMCA, ktorý sa snaží získať občianske združenie YMCA. Najdlhšie trvajúcim procesom (už 10 rokov) je aj spor o vlastníctvo pozemkov vo Vysokých Tatrách, na ktoré si robí zálusk spoločenstvo urbárnikov. Situáciu komplikuje aj majiteľ hotela Rysy, ktorý Hotelom mládeže Slovakia, a.s. už takmer dva roky neplatí nájomné, čím sa zaoberajú aj súdy. V tejto súvislosti existuje niekoľko veľmi rozporuplných rozhodnutí súdu, ktoré sú z môjho pohľadu na míle vzdialené od nezaujatosti a nestrannosti.


Viac o tejto téme informovala televízia TA3 a Popradský korzár:


Aj s verejným majetkom sa dá hospodáriť

Zriaďovateľmi Nadácie Intenda sú tri subjekty: Ministerstvo školstva, vedy a výskumu, ŠRVŠ občianske združenie a Rada mládeže Slovenska. Dalo by sa povedať, že ide čiastočne o štátnu, resp. verejnoprospešnú organizáciu. Nemožno sa preto čudovať, že za dvadsať rokov tento majetok prešiel rukami rôznych záujmových skupín. Štátne vlastníctvo je neraz veľkým lákadlom pre súkromné záujmy. Posledné štyri roky v skupine Intenda však nasvedčujú tomu, že nie vždy to musí byť tak. Kým v roku 2010 vytvorili Hotely mládeže Slovakia, a.s. stratu vo výške 201 tisíc eur, v minulom roku to už bol zisk z podnikania vo výške 262 tisíc eur.

Kto neverí, že podnikať sa dá aj inak, môže sa prísť presvedčiť na vlastné oči. Odporúčam návštevu budovy YMCA (ani to nemusia byť zrovna pamätníci, aby vedeli, v akom stave bola v roku 2009) alebo treba prísť do Hotela Junior Jasná, ktorý väčšinu roka praská vo švíkoch a láme rekordy v obsadenosti.

Autor je predseda Predstavenstva Hotely mládeže Slovakia, a.s.


Budova YMCA
Historická budova YMCA na Karpatskej z roku 1923

Budova YMCA
YMCA - krásny zrekonštruovaný interiér

Budova YMCA
YMCA - Majestic Music Club (MMC) v priestoroch bývalého
panoramatického kina Dukla

Budova YMCA
YMCA - takto vyzeral interiér na treťom poschodí v roku 2009

Budova YMCA
YMCA -  apartmány tak, ako vyzerajú dnes

Hotel Junior Jasná
Hotel Junior Jasná sa nachádza priamo na svahu a je vyhľadávaným
miestom na rekreáciu

Hotel Junior Jasná
Hotel Junior Jasná - zrekonštruované wellness centrum

Hotel Junior Jasná obsadenosť
Hotel Junior Jasná - vývoj obsadenosti ukazuje, že hotel sa darí
obsadiť aj mimo tradičnej sezóny

Hotel Junior Piatrová
Hotel Junior Piatrová vo Vrútkach je na veľmi príjemnom mieste

Hotel Junior Piatrová
Hotel Junior Piatrová - zrekonštruovaný interiér

Central park Praha
Central Park Praha Žižkov - HMS nadobudli v tomto komplexe
deväť bytov ako formu vrátenia pôžičky

4Ville Rača vizualizácia
4Ville Rača - takto mal projekt vyzerať

4Ville Rača oplotenie
4Ville Rača - z projektu ostala len oplotená jama

Hotel Rysy Tatranská Štrba
Hotel Rysy Tatranská Štrba - o pozemok aj o hotel sa vedie spor

Hotel Kremná
Hotel Kremná pri Starej Ľubovni je 7 rokov prázdny a postupne
sa rozpadáva

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?