Príbeh novej Starej tržnice

Autor: Michal Feik | 13.5.2013 o 9:09 | Karma článku: 7,00 | Prečítané:  1758x

Stará tržnica v centre Bratislavy je budova s nepopieratelnou historickou, architektonickou a spoločenskou hodnotou. V najbližších týždňoch sa v nej má spustiť Mestské centrum, vďaka ktorému tento má priestor ožiť a otvoriť sa verejnosti. Pripravovaný projekt novej Starej tržnice vyvolal množstvo diskusií, nadšenia, podpory, ale aj pochybností a otázok. Príbeh, ktorý sa začal písať v júli minulého roku, má v sebe niečo, čo v hlavnom meste nie je vidieť každý deň. Dokopy sa dala skupina ľudí z oblasti kultúry, architektúry či organizovania spoločenských podujatí a Hlavnému mestu predložila koncept, na základe ktorého rozhodlo Mestské zastupiteľstvo o prenájme tejto historickej budovy občianskemu združeniu Aliancia Stará tržnica.

Bratislavská Stará Tržnica bola otvorená v roku 1910. Je dielom architekta Endre Makaya, no s viacerými zmenami ho realizoval mestský inžinier Gyula Laubner. Tržnica má bazilikálnu oceľovú konštrukciu, ktorá nesie znaky súdobej eklektickej architektúry. Pôvodne poskytovala miesto pre 900 predavačov na ploche 1000 m2. Aj napriek tomu, že budova bola v roku 1999 zrekonštruovaná a do jej obnovy bolo investovaných viac ako 13 miliónov eur, v súčasnosti sa stále nachádza v zlom technickom stave - je potrebné vyriešiť havarijný stav objektovej kanalizácie, nefunkčnú vzduchotechniku, opraviť dlažbu a obklady, rozvody tlakovej vody, podhľady, dvere, eskalátory a výťahy. Mesto odhadlo nevyhnutné náklady na rekonštrukciu minimálne vo výške 359 tisíc eur.


Prenájom a súťaž

Kým v roku 2010 Mestské zastupiteľstvo schválilo zámer využitia budovy na trhy, vo februári 2012 prešlo uznesenie jej využitia na organizáciu kultúrnych, spoločenských a iných podujatí. Na základe tohto rozhodnutia bol objekt zverený Bratislavskému kultúrnemu a informacnému stredisku (BKIS). Logicky, keďže týmto krokom hlavné mesto považovalo otázku prevádzkovania a využitia objektu za uzavretú, nemalo dôvod vypísať ani žiadnu súťaž.

Niekde v tomto čase skupina angažovaných ľudí zoskupených v občianskom zružení Aliancia Stará tržnica (KC Dunaj, Dobrý trh, Mestské zásahy, Hlava 98 ďalší) zverejnila v denníku SME projekt Mestského centra Stará tržnica. Projekt bol hlavnému mestu oficiálne doručený v septembri 2012. Od tohto času boli na stránkach denníka SME, ale aj v iných médiách podrobne zverejňované všetky parciálne informácie týkajúce sa projektu. Ďalší záujemca s alternatívnym projektom sa ohlásil začiatkom decembra. Išlo o revitalizačný projekt Starej tržnice s názvom Ars Atrium od spoločností Guarant International, spol. s r.o. a Intercatering, spol. s r. o. Ten bol rovnako ako projekt Aliancie Stará tržnica zaradený do materiálu na rokovanie Mestského zastupitelstva dňa 7. februára.

Len niekoľko dní pred februárového rokovania Mestského zastupiteľstva sa ohlásil poslanec NR SR Alojz Hlina, že aj on pripravil projekt využitia Starej tržnice. Návrh zaslala firma Slovenská výrobná a poľnohospodárska spoločnosť, s.r.o. z mája 2011. Pre upresnenie treba dodať, že nešlo ani tak o projekt, ako skôr o projektový zámer na 2 a ¼ strany. Mesto na tento list odpovedalo, adresát si však zásielku neprevzal a tak sa vrátila naspäť. Že je táto ponuka stále aktuálna, sme sa dozvedeli približne dva týždne pred rokovaním zastupiteľstva, kedy už bol materiál na rokovanie uzavretý a prerokovaný v Mestskej rade aj vo všetkých zodpovedajúcich komisiách. Aj napriek tomu, že mesto súťaž nevyhlásilo, napokon predsalen prebehla. Mestské zastupiteľstvo sa rozhodovalo medzi dvomi projektami, z ktorých si vybralo projekt Aliancie Stará tržnica.

Spoločný projekt s mestom

Predložený zámer Mestské centrum - Stará Tržnica bol od začiatku koncipovaný ako spoločný projekt s hlavným mestom. Prichádza s komplexnou predstavou na využitie priestoru Starej tržnice za okolností, ktoré dávajú veľký priestor aj mestu. Na základe zriadenia spoločnej Správnej rady bude mesto spolurozhodovať o programovom smerovaní, schvalovať plán činnosti, správu o činnosti, rozpočet, správu o hospodárení, rozhodovať o využití finančných prostriedkov a riadiť rekonštrukciu Starej tržnice. Kontrolu hospodárenia a priebeh rekonštrukcií bude vykonávať Dozorná rada, do ktorej boli zvolení zástupcovia jednotlivých poslaneckých klubov.

Všetky prostriedky získané z nájmu budú použité na rekonštrukciu objektu, na jeho prevádzku alebo na programovú náplň. Aliancia Stará tržnica dostáva do nájmu budovu za jedno euro ročne, zároveň je však povinná vložiť do zhodnotenia objektu minimálne 120 tisíc eur ročne (po predchádzajúcom súhlase hlavného mesta na aký účel tieto financie pôjdu). Projekt je navrhnutý ako neziskový, všetky prostriedky získané občianskym združením môžu byť použité len na technické zhodnotenie budovy alebo na jej programovú náplň. Navyše Aliancia sa zaväzuje, že hlavnému mestu poskytne bezodplatne dve podujatia mesačne a ďalšie podujatia s nulovým nájmom (len s úhradou nevyhnutných režijných nákladov).

Nájomná zmluva sa uzatvára na dobu 10 rokov, s možnosťou predĺženia o 5 rokov, nie je však nevypovedateľná. Hlavné mesto môže od nej okamžite odstúpiť ak si Aliancia nebude plniť svoje povinnosti, alebo ju bez udania dôvodu vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Návrat života do Starej tržnice

Za príbehom znovuoživenia vzácnej historickej budovy v centre mesta sa skrývajú tisícky hodín dobrovoľníckej práce a nadšenie, ktoré je v súčasnosti raritou. Nepíšem to len pre to, že som presvedčený o tom, že Stará tržnica si zaslúži premyslený koncept, ale aj preto, že si nemyslím, že mesto (či už primátor alebo poslanci) pri prenájme tržnice v ktoromkoľvek kroku postupovali netransparentne. Mal som tú možnosť byť od začiatku prítomný takmer na všetkých stretnutiach k tomuto projektu a pokiaľ sa podarí tento zámer pretaviť do znovuotvorenia budovy pre verejnosť, organizovania podujatí, trhov a služieb, bude to nasledovaniahodný príklad občianskej angažovanosti.

Relevantné dokumenty a linky

Materiály predložené na Mestské zastupiteľstvo
http://bratislava.sk/MsZ/Archiv/MsZ_13_02_07/05_Stara_trznica.pdf
http://bratislava.sk/MsZ/Archiv/MsZ_13_04_24_25/02_Stara_trznica.pdf

Vráťme život do Starej tržnice, sekcia v denníku SME
http://bratislava.sme.sk/tema/vratme%20zivot%20do%20starej%20trznice/

Stránka na Facebooku
http://www.facebook.com/novastaratrznica

Internetová stránka projektu
http://www.novastaratrznica.sk


Stará tržnica v minulosti
Stará tržnica v minulosti


Ánooo! Tu sa budeme stretávať
Áno, tu sa budeme stretávať. Nápis na Starej tržnici signalizuje
blížiace sa spustenie projektu.


Vizualizácia vnútra Starej tržnice
Vizualizácia vnútra Starej tržnice


Vizualizácia priestoru pred Starou tržnicou
Vizualizácia priestoru pred Starou tržnicou


Plagát poslanca Alojza Hlinu

Takýto plagát sa objavil pred Starou tržnicou minulý týždeň.
Ide o informácie vytrhnuté z kontextu. Pravda je taká, že
Aliancia Stará tržnica je povinná investovať do priestoru
120 tisíc eur ročne, zmluva nie je nevypovedateľná a súťaž
predsalen prebehla. Aj takúto podobu má komunálna politika.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?