Bratislava proti nelegálnym skládkam

Autor: Michal Feik | 4.9.2012 o 9:09 | Karma článku: 7,32 | Prečítané:  890x

Vyše sto nelegálnych skládok. To je bilancia stavu životného prostredia v hlavnom meste a jeho okolí. Smeti sa pritom povaľujú v rôznych zákutiach – v lesoch, pod mostami, v kríkoch, ba dokonca aj v stanici nedokončeného metra. Bojovať proti ľudskej arogancii a ignorácii sa rozhodla skupina dobrovoľníkov s názvom Zelená hliadka. Tá za niekoľko mesiacov zlikvidovala už približne dvadsať nelegálnych skládok v meste. To všetko vo voľnom čase a neraz aj za vlastné peniaze.

Keď som stretol mladých dobrovoľníkov združených v Zelenej hliadke, bol som nadšený. Aj preto, že častokrát narážam na ľudskú ľahostajnosť a neustále frflanie, ako v našom hlavnom meste chýba to či ono a ako s tým kompetentní úradníci nič nerobia. Pritom, akokeby za vzhľad nášho okolia mohol len primátor alebo starostovia.

O to úžasnejšie je, že sa našla skupina mladých ľudí, ktorí sa už dlhšie nemohli pozerať na stav životného prostredia okolo seba a rozhodli sa s tým niečo robiť. Dobrovoľné združenie mladých ľudí založil Matúš Čupka, ktorý svojej iniciatíve vtlačil všetky prvky profesionality. Iniciatíva má svoj vlastný profil na Facebooku, ktorý pravidelne prináša informácie o pripravovaných akciách a zvereňuje aj fotografie z upratovania. Zelená hliadka spolupracuje s magistrátom, s mestskými časťami, ale aj s ďalšími združeniami (Cyklokoalícia, Pressburger Embacy a iní).

Zelená hliadka prakticky každý týždeň organizuje jednu či dve čistiace akcie. Pravidelne vyzbiera desiatky vriec odpadu, ktorý nelegálne vyvážajú rôzne kategórie obyvateľov. Kde sa berie ten odpad? Jedným z dôvodov je lenivosť ľudí hodiť odpad do koša, ale aj finančné náklady spojené s legálnym vývozom na skládku (doprava, poplatok). Odpad častokrát vzniká systematicky a tvoria ho obyvatelia (rekonštrukcie bytov a domov, ide o rôzny stavebný odpad a spotrebiče) ale aj podnikatelia (v nelegálnych skládkach sa pravidelne objavujú napríklad pneumatiky, káble, plasty). Svoj podiel na odpade majú aj bezdomovci, ktorí zanechávajú v prírode fľaše, kelímky, sáčky, konzervy a neraz si prírodu zamieňajú aj s toaletami. Pod Prístavným mostom si spravili skládku vodiči autobusov a kamiónov, ktorým sa očividne ťaží zahodiť odpadky do koša.

Vynikajúca iniciatíva Zelenej hliadky je aj projekt mapujeme.sk, kde môže ktokoľvek nahlásiť nelegálnu skládku, pridať popis a dokonca aj nahrať fotografiu. Aktivisti zároveň aktualizujú zoznam skládok, ktoré už zlikvidovali. (Projekt mapujeme.sk obsahuje okrem čiernych skládok aj zoznam cyklotrás, cyklostojanov a bariér pre chodcov – obrubníky, jamy, výmole, stĺpy a pod.)

V poslednej dobe sa v Bratislave dosť medializovala otázka vonkajšej reklamy. Mesto Bratislava spolu s mestskou časťou Ružinov odstránili pred dvomi týždňami prvých desať nelegálnych bilboardov a na rade sú ďalšie. Nepovolená reklama, to však nie sú len bilboardy, ale aj rôzne iné reklamné nosiče – plachty na zábradliach, plagáty a tabuľky na stĺpoch, v tráve a pod. V tejto súvislosti Zelená hliadka zmapovala (a vyfotografovala) reklamné zariadenia, ktoré bez povolenia umiestňujú rôzne firmy úplne krížom-krážom. Častokrát ide o poloseriózne až neseriózne firmy, s ktorými je problém sa skontaktovať.

Starať sa o čistotu v meste, to je nepochybne úlohou magistrátu a mestských častí. Žiaľ, mesto si robíme špinavým my všetci – neraz svojou ľahostajnosťou, lenivosťou, aroganciou, ignoranciou, bezcharakternosťou či snahou ušetriť peniaze. O to viac skladám klobúk pred mladými ľuďmi, ktorí systematicky a vo svojom voľnom čase pomáhajú robiť mesto krajším.

Upratovanie popri cyklotrase
Upratovanie okolia cyklotrasy pod Prístavným mostom

Odstraňovanie nelegálneho bilboardu
Odstraňovanie nelegálneho bilboardu v Ružinove

Upratovanie Lužných lesov
Upratovanie lesa: 15 hrdinov a 97 veľkých vriec, kopa
gumených káblov, kopa dreva, kopa textilu, jeden pár lyží a
jeden čistý les.

Nelegálna reklama na stĺpoch
Nelegálna reklama na stĺpoch verejného osvetlenia

Nelegálna reklama na trávniku
Medzi malopodnikateľov s často pofidérnym pozadím, ktorí
upozorňujú na seba rôznymi zlepenými cedulkami strašiacimi
pri ceste bez povolenia, sa zaradila aj Mestská časť Nové
Mesto, ktorá nás pozýva týmito rozkošnými tabuľkami na Kuchajdu.

Nelegálna reklama na plote
Webstránka zameraná na služby v oblasti sexuálneho biznisu
s nefungujúcou webstránkou.

Foto: Zelená hliadka, Michal Feik a Hlavné mesto SR

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Únik chemikálií nepotvrdili. Čo sa stalo na stavenisku R7 pri Blatnej (otázky a odpovede)

Merania hasičov a chemikov nebezpečné látky nepotvrdili.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Teraz Šefčoviča nastrkajú všade

Do prezidentskej zápletky už chýba len Danko.

EKONOMIKA

Kratochvílová: Chceme ľudí presvedčiť, aby presadli do autobusov

Ako bude vyzerať doprava v hlavnom meste?


Už ste čítali?