reklama

Bratislava proti nelegálnym skládkam

Vyše sto nelegálnych skládok. To je bilancia stavu životného prostredia v hlavnom meste a jeho okolí. Smeti sa pritom povaľujú v rôznych zákutiach – v lesoch, pod mostami, v kríkoch, ba dokonca aj v stanici nedokončeného metra. Bojovať proti ľudskej arogancii a ignorácii sa rozhodla skupina dobrovoľníkov s názvom Zelená hliadka. Tá za niekoľko mesiacov zlikvidovala už približne dvadsať nelegálnych skládok v meste. To všetko vo voľnom čase a neraz aj za vlastné peniaze.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Keď som stretol mladých dobrovoľníkov združených v Zelenej hliadke, bol som nadšený. Aj preto, že častokrát narážam na ľudskú ľahostajnosť a neustále frflanie, ako v našom hlavnom meste chýba to či ono a ako s tým kompetentní úradníci nič nerobia. Pritom, akokeby za vzhľad nášho okolia mohol len primátor alebo starostovia.

O to úžasnejšie je, že sa našla skupina mladých ľudí, ktorí sa už dlhšie nemohli pozerať na stav životného prostredia okolo seba a rozhodli sa s tým niečo robiť. Dobrovoľné združenie mladých ľudí založil Matúš Čupka, ktorý svojej iniciatíve vtlačil všetky prvky profesionality. Iniciatíva má svoj vlastný profil na Facebooku , ktorý pravidelne prináša informácie o pripravovaných akciách a zvereňuje aj fotografie z upratovania. Zelená hliadka spolupracuje s magistrátom, s mestskými časťami, ale aj s ďalšími združeniami (Cyklokoalícia, Pressburger Embacy a iní).

Zelená hliadka prakticky každý týždeň organizuje jednu či dve čistiace akcie. Pravidelne vyzbiera desiatky vriec odpadu, ktorý nelegálne vyvážajú rôzne kategórie obyvateľov. Kde sa berie ten odpad? Jedným z dôvodov je lenivosť ľudí hodiť odpad do koša, ale aj finančné náklady spojené s legálnym vývozom na skládku (doprava, poplatok). Odpad častokrát vzniká systematicky a tvoria ho obyvatelia (rekonštrukcie bytov a domov, ide o rôzny stavebný odpad a spotrebiče) ale aj podnikatelia (v nelegálnych skládkach sa pravidelne objavujú napríklad pneumatiky, káble, plasty). Svoj podiel na odpade majú aj bezdomovci, ktorí zanechávajú v prírode fľaše, kelímky, sáčky, konzervy a neraz si prírodu zamieňajú aj s toaletami. Pod Prístavným mostom si spravili skládku vodiči autobusov a kamiónov, ktorým sa očividne ťaží zahodiť odpadky do koša.

Vynikajúca iniciatíva Zelenej hliadky je aj projekt mapujeme.sk, kde môže ktokoľvek nahlásiť nelegálnu skládku, pridať popis a dokonca aj nahrať fotografiu. Aktivisti zároveň aktualizujú zoznam skládok, ktoré už zlikvidovali. (Projekt mapujeme.sk obsahuje okrem čiernych skládok aj zoznam cyklotrás, cyklostojanov a bariér pre chodcov – obrubníky, jamy, výmole, stĺpy a pod.)

V poslednej dobe sa v Bratislave dosť medializovala otázka vonkajšej reklamy. Mesto Bratislava spolu s mestskou časťou Ružinov odstránili pred dvomi týždňami prvých desať nelegálnych bilboardov a na rade sú ďalšie. Nepovolená reklama, to však nie sú len bilboardy, ale aj rôzne iné reklamné nosiče – plachty na zábradliach, plagáty a tabuľky na stĺpoch, v tráve a pod. V tejto súvislosti Zelená hliadka zmapovala (a vyfotografovala) reklamné zariadenia, ktoré bez povolenia umiestňujú rôzne firmy úplne krížom-krážom. Častokrát ide o poloseriózne až neseriózne firmy, s ktorými je problém sa skontaktovať.

Starať sa o čistotu v meste, to je nepochybne úlohou magistrátu a mestských častí. Žiaľ, mesto si robíme špinavým my všetci – neraz svojou ľahostajnosťou, lenivosťou, aroganciou, ignoranciou, bezcharakternosťou či snahou ušetriť peniaze. O to viac skladám klobúk pred mladými ľuďmi, ktorí systematicky a vo svojom voľnom čase pomáhajú robiť mesto krajším.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Upratovanie popri cyklotrase
Upratovanie popri cyklotrase 


Upratovanie okolia cyklotrasy pod Prístavným mostom

Odstraňovanie nelegálneho bilboardu
Odstraňovanie nelegálneho bilboardu 


Odstraňovanie nelegálneho bilboardu v Ružinove

Upratovanie Lužných lesov
Upratovanie Lužných lesov 


Upratovanie lesa: 15 hrdinov a 97 veľkých vriec, kopa
gumených káblov, kopa dreva, kopa textilu, jeden pár lyží a
jeden čistý les.

Nelegálna reklama na stĺpoch
Nelegálna reklama na stĺpoch 


Nelegálna reklama na stĺpoch verejného osvetlenia

Nelegálna reklama na trávniku
Nelegálna reklama na trávniku 


Medzi malopodnikateľov s často pofidérnym pozadím, ktorí
upozorňujú na seba rôznymi zlepenými cedulkami strašiacimi
pri ceste bez povolenia, sa zaradila aj Mestská časť Nové
Mesto, ktorá nás pozýva týmito rozkošnými tabuľkami na Kuchajdu.

Nelegálna reklama na plote
Nelegálna reklama na plote 


Webstránka zameraná na služby v oblasti sexuálneho biznisu
s nefungujúcou webstránkou.

Foto: Zelená hliadka, Michal Feik a Hlavné mesto SR

Michal Feik

Michal Feik

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  248x

Propagujem zdravý životný štýl od ekologickej dopravy až po zdravé potraviny. Chodím po svete s otvorenými očami, hľadám inšpirácie a snažím sa ich pretaviť do bežného života aj u nás. Venujem sa najmä komunikácii s médiami a marketingu. Zoznam autorových rubrík:  Zdravé potravinyKultúraCyklodopravaŽivotné prostredieDopravaNázoryCestovanieSamosprávaSpoločnosť

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu