reklama

Mestské hradby sú otvorené. Vďaka nadšencom. A bez nich.

Bratislavské mestské hradby sú znovu otvorené pre verejnosť. Stalo sa tak najmä vďaka nadšencom po tom, čo tento unikátny priestor 13 rokov chátral. Žiaľ, projekt nepochopiteľne pokračuje bez nich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Stav v roku 2013
Stav v roku 2013 

Myšlienka znovuotvoriť mestské hradby vznikla niekedy na jar roku 2013. Na začiatku bol telefonát od Maroša Mačuhu, riaditeľa Bratislavského okrášľovacieho spolku s jednoduchou otázkou: „Nevedel by si zohnať kľúče od mestských hradieb? Zaujímalo by ma, prečo sú vlastne zatvorené.“ Vedel.

Od tohto okamihu sa v priebehu jedného roka uskutočnilo na hradbách množstvo brigád. Keďže v mestskom rozpočte neboli vyčlenené žiadne prostriedky, bolo si treba pomôcť vlastnými silami, sponzorstvom aj grantmi. Dialo sa tak najmä vďaka desiatkam nadšencov a dobrovoľníkov z Bratislavského okrášľovacieho spolku, zanietencom z historických spolkov Fringia a Templári z hradu Bagras, študentom z Erasmus students network Bratislava, ľuďom bez domova z Vagusu a ďalším Bratislavčanom a Bratislavčankám, ktorí sa nadchli pre túto myšlienku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Čistenie graffiti (2014)
Čistenie graffiti (2014) 

Odvážna myšlienka, ktorá sa stala skutočnosťou

Málokto by veril tomu, koľko spolupracovníkov a známych sa ma pýtalo, že či sme sa zbláznili. Že prečo balamutíme verejnosť a vyvolávame márne nádeje na otvorenie hradieb. Vraj je tento objekt v takom zlom stave, že bez stoviek tisícov eur môžeme na otvorenie hradieb zabudnúť. Našťastie, nedali sme sa.

Príprava na otvorenie časti hradieb trvala približne rok. Za ten čas sme s objektu vyviezli množstvo buriny, odstránili zhnité dosky, opravili schody, odviezli stovky kíl opadaných tehál, nainštalovali elektrinu, odstránili graffiti a veľkoplošnú reklamu, umiestnili stánky, opravili mreže a uskutočnili množstvo ďalších drobných prác. Myšlienka si nakoniec získala aj podporu poslancov mestského zastupiteľstva, ktoré schválilo prostriedky na obnovu hradieb. Získali sme grant z Ministerstva kultúry, nemalou čiastkou prispela aj Bratislavská organizácia cestovného ruchu. Na hradbách sa uskutočnili desiatky rôznych podujatí popretkávaných historickými šermami, dobovými tancami, tradičnými remeslami a netradičnou gastronómiou. Minulý rok sme pripravili do mestského zastupiteľstva materiál, na základe ktorého bol objekt zverený Generálnemu investorovi Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Opravené schody (2015).
Opravené schody (2015). 

Projekt obnovy mestských hradieb si získal tak veľkú popularitu medzi obyvateľmi Bratislava, že v hlasovaní občianskeho rozpočtu na rok 2015 získal v kategórii kultúra najviac hlasov s alokáciou 13 tisíc eur. Najmä vďaka týmto hlasom (a peniazom) mohol Generálny investor Bratislavy tento rok uskutočniť ďalšie sanačné a rekonštrukčné práce. A tak dnes môžete nájsť v priestore hradieb opravené schody, nové rozvody elektrickej siete, lavičky, výstavu dobových zbraní, informačné tabule či stánky. Revitalizácie sa dočká aj najväčšia veža na hradbách – Vtáčia bašta. Novinkou je sprístupnenie ďalšej časti hradieb od Vtáčej bašty po Dóm Sv. Martina vrátane knižnice v malej bašte. Priestor hradieb vyzerá zase o čosi lepšie a krajšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Odstraňovanie nebezpečných tehál s ľuďmi bez domova (2014)
Odstraňovanie nebezpečných tehál s ľuďmi bez domova (2014) 

Frčka do nosa dobrovoľníkom

Popri výpočte všetkých tých pozitív sú však aj veci, ktoré ma nemilo prekvapili. Nové vedenie mesta na čele s Ivom Nesrovnalom zvláštnym spôsobom „vypoklonkovalo“ z projektu Bratislavský okrášľovací spolok, ktorý nielen s myšlienkou prišiel, ale jej aj venoval tisíce hodín a desiatky dobrovoľníkov. To sa týka aj ďalších spolkov a združení, ktoré som menoval vyššie. Projekt rozbehnutý v ťažkých podmienkach s množstvom prekážok a nástrah tak niekto prebral bez slovka „ďakujem.“ Zvláštne.

Ešte zvláštnejšie je, že namiesto autorov projektu otváral primátor tohtoročnú sezónu za účasti Tovarišstva starých bojových umení a remesiel. To je presne to združenie, ktoré malo mestské hradby prenajaté pred rokom 2001 a odovzdalo ich v takom stave, že museli byť ďalších 13 rokov zatvorené. To isté združenie má podľa mňa za zvláštnych okolností „sprivatizovaný“ aj priestor hradu Devín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Bratislave za posledné obdobie vznikli viaceré zaujímavé projekty práve za účasti dobrovoľníkov, ale aj odborníkov z externého prostredia. Je ale veľká škoda, ak mesto takýmto potenciálom mrhá.
 
Pred dvomi rokmi by málokto veril, že tento unikátny priestor bude znovu sprístupnený verejnosti. Takmer nemožné sa však stalo skutočnosťou. Svedčí to však o tom, že nadšenie a vytrvalosť prinášajú svoje ovocie.

(Autor je zakladateľom iniciatívy Obnovme mestské hradby a členom združenia Bratislava INAK)

Vtáčia bašta s reklamou (2013).
Vtáčia bašta s reklamou (2013). 
Vtáčia bašta dnes (2015)
Vtáčia bašta dnes (2015) 
Severozápadná časť (2015)
Severozápadná časť (2015) 
Obnovené mreže na Vtáčej bašte (2015)
Obnovené mreže na Vtáčej bašte (2015) 
Severovýchodná časť predtým (2013)
Severovýchodná časť predtým (2013) 
Severovýchodná časť dnes (2015)
Severovýchodná časť dnes (2015) 
Michal Feik

Michal Feik

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  246x

Propagujem zdravý životný štýl od ekologickej dopravy až po zdravé potraviny. Chodím po svete s otvorenými očami, hľadám inšpirácie a snažím sa ich pretaviť do bežného života aj u nás. Venujem sa najmä komunikácii s médiami a marketingu. Zoznam autorových rubrík:  Zdravé potravinyKultúraCyklodopravaŽivotné prostredieDopravaNázoryCestovanieSamosprávaSpoločnosť

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu