reklama

Občiansky rozpočet Bratislavy

Azda najdôležitejším nástrojom ako možno ovplyvňovať dianie v meste, je rozpočet. Doňho sa premietajú všetky programové priority. Rozhoduje sa v ňom, koľko peňazí pôjde na dopravu, životné prostredie, čistotu, bezpečnosť, sociálne služby či vzdelávane a šport. Rozpočet schvaľujú poslanci mestského zastupiteľstva na návrh primátora. Ako však môžu rozpočet ovplyvňovať občania? V Bratislave aktuálne prebieha tvorba pravidiel občianskeho rozpočtu, na základe ktorého by mohli obyvatelia Bratislavy navrhovať a spolurozhodovať o rozpočte mesta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V súčasnej forme zastupiteľskej demokracie sa rozhodovanie väčšinou začína a končí voľbami. Raz za štyri roky musia voliči čo najpresnejšie identifikovať najvhodnejšieho kandidáta na poslanca, ktorý bude počas celého volebného obdobia reprezentovať názory a postoje občanov k jednotlivým témam diania. V ideálnom prípade sú poslanci aj po voľbách otvorení návrhom obyvateľov, avšak ani tí nedokážu pokryť všetky požiadavky obyvateľov. Tým skôr, že je zložité vybrať prioritné témy.

Tu narážame na limity, ktoré zastupiteľská demokracia pri rozhodovaní o mestských peniazoch prináša. Kopíruje dostatočne mestský rozpočet potreby ľudí? Ako možno rozhodnúť o tom, ktorý návrh je pre občanov dôležitejší? Na základe čoho sa prikloniť k niektorému z návrhov, keď dobre vieme, že objem finančných prostriedkov mesta je obmedzený? Ako identifikovať neefektívne projekty? Ako eliminovať vplyv záujmových zoskupení? Dá sa zabrániť výmenným obchodom, v ktorých jedna časť poslancov podporí druhú skupinu v jednej veci ak tá druhá podporí prvú v inej veci?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Občiansky (participatívny) rozpočet

Jednou z možností, ako zapojiť do rozhodovania o mestských penaizoch obyvateľov, je tzv. participatívny rozpočet (kvôli lepšej zrozumiteľnosti pojmu budem používať pojem občiansky rozpočet). 

Myšlienka participatívneho rozpočtu vznikla v brazílskom meste Porto Alegre v 80-tych rokoch 20. storočia. V Bratislave s myšlienkou participatívneho rozpočtu prišlo v roku 2010 občianske združenie Utopia. Oficiálnou súčasťou mestského rozpočtu sa tento mechanizmus stal v roku 2012, kedy bolo na projekty vyčlenených spolu 30 tisíc eur, v rokoch 2013 a 2014 to bolo 46 tisíc eur. Obyvatelia mali možnosť prísť s nápadmi, o ktorých sa neskôr hlasovalo. Takto vznikli viaceré inovatívne a veľmi zaujímavé projekty ako napríklad rekonštrukcia bývalého opusteného kina Zora v Trnávke, výsadba stromov na Račianskej ulici, podpora vybudovania komunitnej záhrady a verejného kompostoviska v Rači, zakúpenie náradia pre Zelenú hliadku, ktorá čistí mesto od čiernych skládok či vytvorenie komunitného centra generácií. Pre rok 2014 rozhodli občania v hlasovaní o zapájaní bezdomovcov do skrášľovania verejných priestorov, výstavbe obecnej záhrady v Rači, vytvorení bezplatných WiFi zón, oprave chodníkov, osadení lavičiek na zastávkach MHD a výsadbe trávnikov. Projekty sa realizujú za výraznej účasti dobrovoľníkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nové pravidlá

V roku 2013 sme sa za účasti občanov vytvorili Rámcové pravidlá participatívneho rozpočtu. Vzhľadom na ich komplikovanosť nakoniec schválené neboli. Tento rok sme sa rozhodli, že pravidlá zjednodušíme. Na stole leží nový návrh, k tvorbe ktorého sme prizvali aj aktívnych Bratislavčanov a Bratislavčanky. Dokument je možné pripomienkovať v prvom kole do 27. mája, po zapracovaní pripomienok bude otvorené druhé kolo pripomienkovania až do 16. júna. Pravidlá občianskeho rozpočtu hlavného mesta SR Bratislavy stanovujú zásady pre priebeh procesu občianskeho rozpočtu v Bratislave. Upravujú harmonogram, rozhodovacie mechanizmy a funkcie orgánov občianskeho rozpočtu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cieľom Občianskeho rozpočtu je vytvoriť pre obyvateľov hlavného mesta SR Bratislavy priestor spolupodieľať sa na rozvoji mesta, zlepšiť napĺňanie potrieb a priorít obyvateľov, vťahovať ich do verejného života a diania, modernizovať správu vecí verejných, zvýšiť efektívnosť, legitímnosť, kredibilitu a transparentnosť verejného rozhodovania a obmedziť neželané javy ako klientelizmus a korupciu.

Na stiahnutie:

Občiansky rozpočet - návrh znenia pravidiel

Rámcové pravidlá participatívneho rozpočtu - pôvodná verzia z roku 2013

Michal Feik

Michal Feik

Bloger 
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  246x

Propagujem zdravý životný štýl od ekologickej dopravy až po zdravé potraviny. Chodím po svete s otvorenými očami, hľadám inšpirácie a snažím sa ich pretaviť do bežného života aj u nás. Venujem sa najmä komunikácii s médiami a marketingu. Zoznam autorových rubrík:  Zdravé potravinyKultúraCyklodopravaŽivotné prostredieDopravaNázoryCestovanieSamosprávaSpoločnosť

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu